[personal profile] danirra
 
🐞🌺Вітання.
Обіцяла Вам розповісти про народження землянської писанки. Як це відбувається, якими стежками біжить думка і чому писанка починається не в кімнаті, а в саду спробую розказати.
🌺Писанки Сумщини мають на собі багато червоної барви в деталях орнаменту, а тло там різне-різне — чорне, темно-зелене, біле, гірчичне, блакитне, червоне. Орнаменти виразні, соковиті, себто на любу глянув і все — ти залюбувався на все життя.



Писанки села Землянка, Сумщина, збірка Пелагеї Бартош
🌺Які ті писанки і що за символи на них колись писали по селах Землянка, Боромля, Слоут, Грунь, Полошки, Чорториги та інших селах Сумщини ми знаємо завдяки жінці дворянського походження Пелагеї Литвиновій-Бартош.
У жовтні 2023 виповниться 190 років з дня народження Пелагеї Яківни Литвинової-Бартош, жінки-легенди, дослідниці українського фольклору, мистецтвознавиці. Етнографічний спадок, залишений нею, - неоціненний.
🌺🌺🌺1879 року вона видала працю «Сборник народных русских узоров для женского рукоделия», що містила передмову та 10 таблиць ілюстративного матеріалу.
1902 року виходить другий випуск «Южно-русского народного орнамента», який отримав високу оцінку сучасників і став одним із найкращих її досліджень. До збірника увійшли 20 таблиць зі зразками орнаментів для вишивання, ткацтва, килимарства і писанкарства, зібраними у чотирьох повітах Чернігівської губернії (Стародубському, Новгород-Сіверському, Кролевецькому і Контопському).
1886 року Пелагея Яківна успадкувала хутір біля села Землянка (нині Глухівського району на Сумщині), мешкала вона там до кінця своїх днів.
🌺Тільки уявіть, ця пані збирала матеріали з народного ткацтва, рибальства, кулінарії, народних вірувань, традицій, побуту, господарства. І це геть не повний список її зацікавлень. Всі ці матеріали, зібрані під час численних етнографічних розвідок, дослідниця ретельно вивчала та систематизувала. Пелагея Яківна мала десятьох дітей.
Як же написати одну з писанок з колекції Пелагеї Литвинової-Бартош прошу читати у сусідньому дописі.
🌺🌺Про дивовижну долю Пелагеї Литвинової-Бартош можна почитати ось тут: https://rama.com.ua/.../narodilasja-pelageja-litvinova.../
На фото: традиційні писанки Сумщини, зібрані Пелагеєю Яківною, походження орнаментів - село Землянка